Neutrik NC10MXX-14-B XLR Cable Connector
Item number: NC10MXX-14-B-DON
Category: Neutrik
including 19% VAT. , plus shipping
Description
Easy to assemble 8 + 2 pole male XLR connector, black chrome metal housing, secure locking and proven Neutrik chuck type strain relief
Features & Benefits
  • Suitable for data offering CAT 5e performance and power up to 16 A and 50 V - exceeds PoE+ capabilities
Title
NC10MXX-14-B
Dielectric strength
1 kVdc
Insulation resistance
> 10 G? , 0.1 (after damp heat test)
Rated current per contact
16 A (power pins), 3 A (data pins)
Cable shield - shell connection
choosable
Mechanical
Cable O.D.
8.0 - 10.0 mm
Wiresize
2.5 mm˛ / AWG 14 (power pins), 1 mm˛ / AWG 18 (data pins)
Material
Bushing
PA / PU
Insert
Polyamide (PA 6.6 30 % GR)
Black chromium
Strain relief
POM
Temperature range
-30 °C to +80 °C