Neutrik NC10MD-LX-B XLR Chassis Connector
Item number: NC10MD-LX-B-DON
Category: XLR chassis mount
2925,30 „
including 19% VAT. , plus shipping
Ready for shipment in 50 days
Shipping time: 52 - 53 workdays
Description
10 pole male D-size receptacle, black chrome metal housing, duplex ground contact
Easy to assemble 10 pole XLR connectors with secure locking and proven Neutrik chuck type strain relief.
Features & Benefits
  • Suitable for data offering CAT 5e performance and power up to 16 A and 50 V - exceeds PoE+ capabilities
  • Superior ruggedness compared to RJ45 type connectors
  • All metal housing offers best overall RF protection and electromagnetic shielding
  • D-size housing provides installation compatibility with industry standard D mounting dimensions
  • Receptacle with duplex ground contact for excellent signal integrity
Product
Title
NC10MD-LX-B
Type
Chassis
Connection Type
XLR
Gender
male
Electrical
Contact resistance
? 3 m?
Dielectric strength
1 kVdc (initial), 0.1 G? (after damp heat test)
Insulation resistance
> 10 G?
Number of electronical contacts
8 + 2
Rated current per contact
16 A (power pins), 3 A (data pins)
Transmission performance
CAT 5e
Mechanical
Insertion force
? 20 N
Withdrawal force
? 20 N
Lifetime
> 1000 mating cycles
Wiresize
2.5 mm² / AWG 14 (power pins), 1 mm² / AWG 18 (data pins)
Material
Contact plating
0.2 µm Au hard alloy over 2 µm Ni
Contacts
Brass (CuZn39Pb3)
Insert
Polyamide (PA 6.6 30 % GR)
Locking element
Steel Ck67
Shell
Zinc diecast (ZnAl4Cu1)
Shell plating
Black chromium
Environmental
Flammability
UL 94 HB
Protection class
IP 40
Solderability
Complies with IEC 68-2-20
Temperature range
-30 °C to +80 °C